Dziękujemy, że nas odwiedziłeś! Sklep działa w trybie katalogu. Nie można jeszcze kupować online. Jeżeli interesuje Cię jakiś produkt to prosimy o kontakt. Do usłyszenia !

Atak na wspomaganiu

ARTYKUŁ - DARKNET I NARZĘDZIA DO CYBERATAKU

Stan zapasów: Nie dotyczy -> Strona informacyjna
Nie dotyczy -> Strona informacyjna
Ten produkt jest obecnie niedostępny i nie można go kupić.

Opis

Atak na wspomaganiu

Cyberatak w postaci phishingu (podszywanie się pod inną osobę), kradzieży tożsamości, inżynierii społecznej (manipulowanie w celu nakłonienia do ujawnienia tajemnicy) czy ransomware (oprogramowanie blokujące dostęp do systemu komputerowego) to obecnie najpopularniejsze formy działania hakerów. Jak wynika z badań, aż 90% ataków typu ransomware rozpoczyna się od phishingu.
Coraz doskonalsze ataki wspomagane sztuczną inteligencją sieją spustoszenie wśród słabo zabezpieczonych firm, stosujących stare zabezpieczenia, które sprawdzały się przed erą AI.

Cyfrowa transformacja zmieniła społeczeństwo, sposób jego myślenia i działanie. Liczne udogodnienia z których chętnie korzystamy, spowodowały wzrost zagrożeń a co za tym idzie szkód jakie one wywołują.
Obecnie najniebezpieczniejszym z ataków jest kradzież tożsamości. Atak wspierany AI i najnowszymi technologiami potrafi zmylić nie jedną doświadczoną osobę czy system. Kradzież tożsamości to już coś więcej niż utrata danych osobowych i wykorzystanie ich np. do wyciągnięcia pieniędzy z banku. Do tego dochodzi kradzież twarzy i głosu. Najnowsze narzędzia do animacji potrafią doskonale odwzorować żywą osobę a AI wystarczy kilka sekund próbki głosu aby stworzyć algorytm bezbłędnie naśladujący skradziony głos.

Ale w czym rzecz? Hakerzy są, odkąd pojawiły się komputery i systemy informatyczne. Jedni gorsi , drudzy lepsi uznawani za wirtuozów kodu. Co skłania ludzi do takich decyzji.

Rozpychająca się sztuczna inteligencja, coraz to doskonalsze narzędzia ataku i powszechność dostępu do nich dzięki darknetowi sprawia, że każdy, który choć trochę czuje się pewniej w informatyce próbuje lub spróbuje zarobić nielegalnie pieniądze. Ta sytuacja napędzana jest przez gig gospodarkę (ekonomia pracy dorywczej, polegająca na zatrudnianiu osób do wykonania konkretnej pracy), która stwarza miejsce dla nielegalnej działalności. Obecnie pojawia się coraz więcej osób, które podejmują pracę dorywczą, pracując w kilku miejscach naraz lub dzieląc naukę z możliwościami dorobienia do studenckiego budżetu.
Cyberprzestępczość oferuje anonimowość, elastyczny czas pracy, dostęp do narzędzi i szybki zarobek. Dla części osób stanie się to metodą na życie dla innych będzie to krótka przygoda i możliwość zarobienia szybkich pieniędzy.
W ten sposób rośnie ogromna liczba cyberprzestępców, którzy nie patrząc na szkody jakich dokonują, wykonują zlecenia grup przestępczych dla pieniędzy lub czystej zabawy.

Dzisiaj, dzięki AI i gotowym narzędziom możliwość przeprowadzenia cyberataku jest łatwiejsza i celniejsza. Darknet odgrywa tu istotną rolę. Programiści - cyberprzestępcy tworzą oprogramowanie ransomware, które za opłatą udostępniają na zewnątrz. W sieci funkcjonują platformy na których można dokonać wyboru i zakupu interesującego nas programu. Sprzedawca - programista dokłada do tego dopasowany pulpit nawigacyjny do obsługi klienta, narzędzia do zarządzania atakami i możliwość śledzenia płatności. Kupujący - początkujący haker, grupa przestępcza itp. nie musi posiadać żadnych zaawansowanych umiejętności technicznych, znać socjotechniki czy phishingu ale w mgnieniu oka staje się niebezpiecznym cyberprzestępcą.

Ciemna strona mocy

Rozwijający się rynek w darknecie, oferuje różnorodne narzędzia i usługi hakerskie. Począwszy od prostego phishingu po skomplikowane złośliwe oprogramowanie. Platformy sprzedażowe wyglądają jak inne legalne sklepy internetowe. Znajdziemy tu recenzje, oceny i  obsługę klienta. Anonimowość czyni platformy bezpiecznymi dla sprzedawców jak i kupujących.
W tak przyjaznym środowisku, liczba operatorów RaaS (model biznesowy pomiędzy operatorami oprogramowania ransomware a kupującymi) gwałtownie wzrasta a konkurencja powoduje obniżenie cen za usługi na korzyść ugrupowań przestępczych. Rosnąca ilość możliwości i zanikanie barier utrudniających zostanie hakerem staje się coraz poważniejszym problem dla światowej gospodarki.

Doskonaląca się obrona

Począwszy od małej firmy kończąc na dużych organizacjach i instytucjach, wszyscy muszą inwestować w nowoczesne technologie cyberbezpieczeństwa, obejmujące narzędzia nowej generacji. Nieustannie uświadamiać i szkolić pracowników z zakresu właściwych zachowań w internecie oraz identyfikowaniu najnowszych ataków typu phishing i socjotechnika. Włączenie sztucznej inteligencji w proces obrony podniesie szybkość i skuteczność reagowania na incydenty.

Co z tego wynika?

Jak białe nie może istnieć bez czarnego, powinniśmy być świadomi zagrożeń i ich skutków. Zagrożenia będą zawsze, kwestia tego czy nauczymy się dobrze przed nimi bronić a nawet przewidywać i zawczasu im zapobiegać.

14.06.2024


----------------------------------

atak na wspomaganiu, cyberbezpieczeństwo, ataki hakerskie, ochrona danych, bezpieczeństwo IT, cyberzagrożenia, phishing, ransomware, malware, zabezpieczenia sieci, ochrona prywatności, audyt bezpieczeństwa, firewall, antywirus, szyfrowanie danych, zarządzanie ryzykiem, bezpieczeństwo informacji, cyberatak, ochrona systemów, naruszenie danych

Podobne produkty