Deepfakes, AI i komputery kwantowe. Co w nowym 2025?
ARTYKUŁ - CO CZEKA NAS W ROKU?
Opis
Deepfakes, AI i komputery kwantowe. Co w nowym 2025?
Klasyczne ataki nadal będą w modzie, ale AI bardziej podkręci obraz cyberbezpieczeństwa. Stare porzekadło głosi w życiu pewne są tylko dwie rzeczy: śmierć i podatki....i cyberataki. Nie ma dnia bez nowych doniesień o kradzieży danych czy też szantażu. Możliwości cyberprzestępców rozwijają się w szybkim tempie, zwiększając ich grono i powiększając skalę zniszczeń. A to wszystko dzięki sztucznej inteligencji, którą wykorzystują ci dobrzy jak i źli.
W obronie wiedza przed czym się bronić to już połowa sukcesu. Na co muszą się przygotować niebiescy w 2025 roku?
Przedsiębiorstwa są coraz bardziej zależne od AI. Im więcej tej technologii używają do swoich przepływów pracy tym większą powierzchnię zagrożenia tworzą. Cyberprzestępcy będą atakować sztuczną inteligencję firmy przez podsuwanie jej niebezpiecznych danych. Koniec końców firmowe AI dokona spustoszenia a przestępcy zażądają okupu za przywrócenie operacji. Hakerzy mogą również wprowadzić dodatkowa warstwę narzędzi genAI umożliwiając sobie dostęp do systemu. Narzędzia, które będ wyglądać na zaufane przekażą wszystkie przesyłane poufne dane do atakujących.
Technologia sprawiła, że deepfake’i są coraz powszechniejsze, doskonalsze i ciężej rozpoznawalne. Ataki deepfake wymagają przygotowania, ale przynoszą ogromne korzyści dla atakujących. Niestety, ta metoda jest i będzie coraz powszechniejsza w atakach na nasze konta i osoby.
Metadane to treść wiadomości, data wysłania wiadomości jak i skąd i kto ją wysłał i do kogo została nadana. Słynna afera Snowdena ujawniła, że takie dane były zbierane przez agencje wywiadowcze różnych państw. Według specjalistów, nadzór i ochrona metadanych będzie wiodącym trendem w nadchodzącym 2025 roku. Metadane to język maszyn, z którym AI szybko sobie poradzi łącząc poszczególne punkty w parę minut.
Q-Day to moment w którym komputery kwantowe będą mogły złamać dzisiejsze systemy szyfrowania. To znaczy, że złożony ciąg liczb stanowiący podstawę systemów kryptograficznych będzie łatwo i szybko złamany. Już teraz zaawansowane technologicznie państwa inwestują ogromne środki w badania kwantowe, cyberbezpieczeństwo i prawdopodobnie zbierają zaszyfrowane dane do późniejszego odkodowania. Na kradzież narażone są szczególnie dane wojskowe, dane osobowe, wynalazki i wszystko co jest przesyłane przez internet.
3.01.2025
źródło: Raconteur
Deepfakes, AI, komputery kwantowe, cyberbezpieczeństwo, metadane, systemy szyfrowania, badania kwantowe, kryptografia, quantum computers, cybersecurity, metadata, encryption systems, quantum research, cryptography, Quantencomputer, Cybersicherheit, Metadaten, Verschlüsselungssysteme, Quantenforschung, Kryptographie,