Opis
Bezpieczeństwo domowej sieci
W obecnych czasach cyberbezpieczeństwo stało się ważniejsze niż kiedykolwiek. Począwszy od danych bankowych, dokumentacji medycznej, rachunków za media czy uczniowski dziennik elektroniczny, prawie wszystko jest przechowywane online. Wszechobecność i łatwość użycia Internetu wiąże się z pojawieniem się niespotykanego dotąd ryzyka. Cyberzagrożenia stanowią realne zagrożenie i ważne jest, aby odpowiednio się przed nimi zabezpieczyć.
Cyberbezpieczeństwo to ochrona zasobów cyfrowych, tj. smartfonów, PC/laptopów, inteligentnych urządzeń np. smartwatchy, lodówek itp. przed zagrożeniami płynącymi z Internetu. Dzięki zastosowaniu właściwej ochrony i wiedzy można ochronić dane i zapobiegać nieautoryzowanemu dostępowi ograniczając ryzyko, że nasze dane osobowe, finanse, zdjęcia i inne cyfrowe zasoby nie zostaną skradzione i niewłaściwie wykorzystane.
Zagrożenia przybierają różną postać, od hakowania po złośliwe oprogramowanie, najczęściej phishing w postaci maili. E-mail, który wygląda jakby pochodził z wiarygodnego źródła np. banku, dostawcy gazu itp. lub połączenia telefoniczne z zastrzeżonych numerów to zagrożenia o których należy wiedzieć.
Cyberprzestępcy nieustannie szukają naszych słabych punktów, aby uzyskać dostęp do danych osobowych, kont finansowych i innych prywatnych danych. Dlatego też, należy podjąć odpowiednie kroki w celu zabezpieczenia się przed nimi.
Ważne jest, aby zrozumieć podstawy cyberbezpieczeństwa i mieć wiedzę gdzie w naszym domu mogą znajdować się potencjalne zagrożenia. Są nimi np.:
- komputer
- internet
- sieć domowa
- smartfon, smartwatch
- konsola do gier
- telewizor
- inne urządzenie elektroniczne włączone w sieć internetową domu np. inteligentne lodówki
Czyli wszystkie urządzenia mające dostęp do internetu z którym komunikują się samodzielnie i często sami nie wiemy albo nie sprawdzimy jakimi danymi i z kim się dzielą.
Należy podjąć kilka istotnych działań, które pomogą nam się bronić a cybreprzestępcy utrudnią dostęp do naszych danych.
Po pierwsze zadbajmy o bezpieczeństwo sieci czyli ochronę systemów i programów wykorzystując dostępne, często wbudowane zapory sieciowe.
Po drugie zapobiegajmy nieautoryzowanemu dostępowi i chrońmy nasze dane za pomocą szyfrowania, włączając kontrolę dostępu i wprowadzając elementy ochrony fizycznej jak np zamykane na klucz lub szyfr szafy.
Po trzecie zadbajmy o bezpieczeństwo aplikacji, które często mają luki w zabezpieczeniach. Nie pobierajmy danych z niepewnych, nieznanych czy nieautoryzowanych źródeł. Ograniczmy udostępniane w nich dane oraz przyznawane uprawnienia. Dobrą praktyką jest również skanowanie ściąganych aplikacji.
Po czwarte bezpieczeństwo punktów końcowych czyli urządzeń łączących się z siecią i wymieniających z nią dane np. smartfon, komputer, tablet itp. Zadbajmy aby nieznane urządzenia nie mogły się podłączyć stosując np ograniczenie po adresie MAC. Stosujmy mocne protokoły szyfrowania i skomplikowane hasła.
Po piąte twórz kopie zapasowe plików (dokumenty, zdjęcia itp) na zewnętrznym twardym dysku lub w pamięci masowej w chmurze. To uchroni dane w przypadku ataku hakera, awarii urządzenia czy przypadkowego skasowania danych. Stosuj o ile to możliwe zasadę 3-2-1. Rób *3* kopie bezpieczeństwa, przechowywane w *2* różnych lokalizacjach w tym *1* umieść poza system informatycznym, np na dyskach DVD lub taśmach.
Po szóste, zabezpiecz sieć. Zmień hasło domyślne na routerze. Zadbaj aby było unikalne i złożone przynajmniej z kilkunastu znaków albo serii losowych wyrazów, np 5, oraz znaków specjalnych. Do ich wygenerowania i zapamiętania możesz wykorzystać managera haseł.
Po siódme, stosuj oprogramowanie antywirusowe i zaporę sieciową
Program antywirusowy i zapora sieciowa to ważny element zabezpieczenia domowej sieci, komputerów, telefonów itp. Może nie zabezpieczy Cię w 100% ale ograniczy ryzyko, a dzięki analizie heurystycznej może zapobiec przed infekcją nowego typu wirusów i innych zagrożeń.
Po ósme, aktualizuj swój router. Regularnie sprawdzaj czy działa na najnowszym oprogramowaniu - wykonuj aktualizacje i instaluj poprawki zalecane przez producenta.
Po dziewiąte, ogranicz zdalny dostęp. Na co dzień wyłącz zdalny dostęp, który umożliwia hakerom dostęp do sieci umożliwiając im swobodne poruszanie się po urządzeniach bez ich wykrycia. Włącz go tylko wtedy gdy rzeczywiście potrzebujesz z niego korzystać. Przy okazji ograniczyć wykorzystanie zasobów komputera.
I po dziesiąte, włącz uwierzytelniania dwuskładnikowego.
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe, czyli 2FA, to dodatkowy mechanizm zabezpieczający konta w Internecie. Poza podstawowym logowaniem (login i hasło) należy podać kod pin który dośle Ci usługodawca np za pomocą SMS'a albo wygeneruje aplikacja na telefonie. Dzięki temu uzyskanie Twojego hasła i loginu nie wystarczy do zalogowania się do serwisu internetowego.
Cybernetyczna higiena czyli dobre praktyki każdego domownika:
- stosowanie oryginalnego oprogramowania
- stosowanie programów antywirusowych
- aktualizacja oprogramowania na komputerze, laptopie, tablecie, telefonie
- zmiana haseł
- stosowanie silnych haseł
- w przypadku korzystania z publicznej sieci Wi-Fi korzystaj z bezpiecznych witryn a gdy nie jesteśmy pewni zabezpieczeń stosujmy VPN
Ceberbezpieczeństwo to ciągły proces śledzenia najnowszych zagrożeń i zabezpieczeń. Problem ten dotyczy wszystkich, którzy posiadają dostęp do Internetu od małego gospodarstwa domowego po duże korporacje. Dzięki właściwej ochronie, wiedzy i przestrzeganiu zasad bezpiecznego poruszania się po Internecie, jesteśmy wstanie zabezpieczyć naszą sieć domową i nie tylko przed cyberatakami.
2024 r.